Obdivuji lidi, kteří mají výtvarné nadání. Nepřiliš oslnivé známky z mých školních výkresů mi daly jednoznačně najevo, že pro mě tímto směrem cesta pravděpodobně nepovede. Po víkendu stráveném kreslením pomocí pravé mozkové hemisféry už si nejsem tak docela jistý.

Po pravdě jsem netušil, co od kurzu čekat. Obrázky na internetových stránkách vypadaly povzbudivě, ale nad jejich realizovatelností vlastní rukou jsem raději moc nepřemýšlel. Kurz proběhl v Brně, v učebně Evangelické školy.  Na jeho  začátku jsme měli za úkol nakreslit portrét podle vybrané fotografie. Jenom tak, jak to kdo uměl. K němu si mohl každý účastník kurzu připsat odhad o kolik se chce zlepšit.

Kresba - portrét před kurzem

Po několika cvičeních jsme začali kreslit doopravdy.  Prvním modelem byla obyčejná přezůvka. Pro její zpodobnění jsme nepotřebovali nic složitého. Stačilo několik instrukcí od příjemné lektorky Petry, tři tužky různé tvrdosti a list obyčejného kancelářského papíru. Při ponoru do kresby jakoby přestal existovat čas. Výsledek práce většinu účastníků kurzu příjemně překvapil.
Kresba - přezůvka
Následovaly další obrázky a cvičení, které pomalu směřovaly k vyvrcholení kurzu. Jím se stal portrét kreslený většinou podle téže fotografie jako na začátku kurzu. Netušil jsem, že budu někdy kreslit jediný obrázek několik hodin. Utekly jako voda. Všichni nakreslili koukatelný portrét a někteří trefili podobu s překvapující přesností. Předkládám alespoň ten, jehož jsem autorem.
Kresba - portrét
Kritici zde poznamenají, že jsme na úvodní kresbu na začátku prvního dne neměli víc než půl hodiny a závěrečný portrét zabral mnohem více času. Jsem si jistý, že v mém případě to nebylo podstatné. Rozdíl mezi úvodní a závěrečnou kresbou byl jednoduše propastný.

Uvědomuji si, že přes víkend se nikdo akademickým malířem nestane. Vypracování portrétu podle ploché předlohy je jen jakýmsi malým pootevřením dveří do světa kresby. Účastníci dlouhodobějších kurzů nebo absolventi uměleckých škol proto možná nad podobným „rychlokurzem“ ohrnou nos. Ovšem pro kresbou dosud nedotčené může být kurz začátkem hledání vlastních možností tvorby přesně v duchu hesla „ukaž mi jak na to a já to dokážu“. Je také bezesporu výborným aktivním odpočinkem od „běžného provozu“. Co dodat? Zkusil jsem a doporučuji k vyzkoušení.