Nikdy jsem se moc nezajímal o „dxing„, což je koníček zabývající se dálkovým příjmem rozhlasu. Přesto jsem se při vybírání nového radiopřijímače zaměřil na světové nebo též multikanálové přijímače. Další vlnové rozsahy kromě obligátních FM a AM (většinou střední vlny) se docela hodí. Je na nich totiž možné naladit vzdálené stanice, které na dvou základních pravděpodobně neuslyšíte.

Raději se nebudu zaplétat do teorie a v otázce vlnových rozsahů, SSB apod. vás odkážu na příslušné hesla ve Wikipedii a na stránkách Československého DX klubu. Myslím si ale, že většinu běžných „konzumentů rozhlasových vln“ uvedené technické detaily nebudou zajímat. Důležitější je citlivost přijímače a jeho odolnost proti zahlcení silnými místními stanicemi. Proto jsem si důkladně pročetl „dxářské“ diskuze a z výběru mi vyšly následující typy: Sangean ATS 909, Sony ICF-SW7600GR, GRUNDIG YACHT BOY 80, Tecsun PL-380 a Etón G3. Nebudu vás napínat. Zvítězil poslední uvedený. Závažíčkem na misce vah byl vynikající poměr cena / výkon a také podpora RDS.

Etón G3

Etón G3

Přijímač Etón G3 je pohlednicového formátu s neobvyklou jakoby pogumovanou povrchovou úpravou. Jeho ovládání je oproti konzumně zaměřeným přístrojům výrazně složitější a bez čtení návodu ho pravděpodobně nezvládnete. Například pro volbu dlouhých vln musíte postupně stisknout dvě tlačítka. Nejprve tlačítko AM a poté tlačítko s číslem „0“, kterým zvolíte, zda jde o dlouhé nebo o střední vlny. Nečekejte zobrazení LW, MW, příslušný vlnový rozsah poznáte pouze podle hodnoty frekvence na displeji. Systém RDS je při příjmu FM standardně vypnutý a musíte ho při každé změně stanice znovu zapínat tlačítkem s nápisem Sync /SSB. Jakmile si na ovládání zvyknete, oceníte jeho domyšlenost v některých detailech. Například tlačítko „Lock“ při prvním stisku zablokuje reakci přístroje na pohyb kolečka ladění, až po druhém stisku celou klávesnici přístroje. Volba stanice pomocí číselného vypsání frekvence a stisku tlačítka AM nebo FM (podle stanice) mi připadá naprosto skvělá a také se mi líbí výstup Line Out díky němuž může přijímač zastávat funkci tuneru ve vaší Hi-Fi sestavě. Po připojení aktivních reporoduktorů M-Audio AV30 se mi chvílemi skoro nechtělo věřit, že nehraje plnokrevný receiver připojený k rozměrným reprosoustavám.

Etón G3 mě příjemně překvapil svou citlivostí. Byly na něm slyšet stanice o kterých můj předchozí přijímač „taktně“ mlčel. Jeho praktičnost ještě výrobce podtrhl tím, že jej vybavil koženkovým obalem na přenášení a síťovým zdrojem. Příjemným vylepšením pak je možnost nabíjet akumulátory typu AA přímo v přijímači. Abych jen nechválil. Pochopím, že při výměně baterií vynulují hodiny, ale opravdu nechápu, že dle návodu je zdířka pro externí anténu určena pouze pro příjem v pásmu AM a nikoli FM. U předchůdce G3, který se jmenoval Etón E5 fungoval přepínač šířky filtru jako jednoduchá tónová clona pro FM. Návod G3 o tom mlčí. Asi jako poslední mrzutost uvedu poměrně hrubý krok hlasitosti přístroje. Celkově ale klady převažují nad zápory a přijímač bych se rozhodně nebál doporučit dalším technicky orientovaným zájemcům.