Flexaret Standard

Flexaret IVa Model Standard (některé zdroje ho uvádí jako Flexaret S) byl zjednodušením modelu VI. Rozdíl byl v odstranění mechanického počítadla a tím pádem v nemožnosti použití kinofilmu. Jako náhradu za tuto újmu nabízel model VI použití formátu 6x4,5. Pro něj postačilo vložit do vnitřku přístroje přídavnou masku. Přístroj byl dodáván s polepy v šedé a černé barvě. Další jemnější rozlišení můžeme stanovit na základě přítomnosti či absence nápisu Standard a na základě barev použitých na štítek se zaostřovacími vzdálenosti a obrubu objektivu. Jsou známá tato provedení:

S černými doplňky bez nápisu Standard.
S hnědými obrubami objektivů s nápisem Standard
Se zlatohnědými doplňky bez nápisu Standard.

Flexaret Standard je možné od modelu VI snadno rozlišit absencí vyklápěcího okénka výřezu pro kinofilm u sportovního hledáčku.

Současná použitelnost Flexaretu Standard je velice dobrá. Vypuštění mechanického počítadla, které bylo původně handicapem tohoto modelu, je dnes spíše výhodou. Počitadlo se vám u něj rozhodně nezasekne. Ovšem zvládnutí práce s přístrojem vyžaduje na rozdíl od nezjednodušeného modelu VI více cviku. Flexaret S Závěrka a objektivy jsou stejné jako u modelů VI a VII a proto ani kvalita snímků není rozdílná.

Rok výroby: 1965 - 1967
Hledáčkový objektiv Belar 1:3,5/80mm opatřený vnitřním bajonetem B36.
Snímací objektiv: Belar 1:3,5/80mm opatřený vnitřním bajonetem B36 a vnějším bajonetem B40
Závěrka: Metax 1s - 1/400s.
Počitadlo: Počet snímků se zjišťuje pomocí červeného okénka na zadní stěně přístroje.
Film: Svitkový film 120 na cívce B2.
Příslušenství.
Návod k Flexaretu Standard.

Aktualizace: 21.7.2007