Flexaret VI

Flexaret VI Ovládání přístroje zůstalo prakticky shodné s modelem V. Jen paměť, druhu vloženého filmu byla přesunuta z přetáčecího knoflíku na zadní stranu přístroje. Hlavním funkčním rozdílem oproti modelu V byly bajonetové uzávěry na obou objektivech pro připevnění filtrů, předsádkových čoček a sluneční clony. Druhým méně viditelným vylepšením bylo opatření vnitřku přístroje antireflexními clonkami. Většina Flexaretů VI byla opatřena šedými koženkovými polepy, ale vzácně se lze setkat i s přístrojem s polepy v původní černé barvě. Nápis Flexaret byl doplněn slovem automat. To mohlo vyjadřovat automatické (mechanické) zobrazení formátu filmu v okénku uprostřed "paměti filmu". Též je možné,že se jednalo o inspiraci Rolleiflexem Automat.

V praxi je značnou výhodou oproti modelu V právě již jmenovaný dvojí bajonetový spoj na snímacím objektivu, který umožňoval pohodlnější práci se sluneční clonou a filtry.

Flexaret VI Flexaret VI patří dodnes k nejvyhledávanějším modelům Flexaretů. Kombinace bajonetových spojů na objektivech spolu se zachováním jednoduché konstrukce přístroje připadá mnohým uživatelům pro současné použití výhodnější než přílišná komplikovanost a poruchovost následujícího modelu VII. Opticky jsou přitom modely VI a VII naprosto rovnocenné a pokud od svého Flexaretu nechcete nic jiného, než kvalitní práci na čtvercový formát 6x6, může být právě model VI tou správnou volbou.

Rok výroby: 1961 - 1967
Hledáčkový objektiv Anastigmat 1:3 /80mm nebo Belar 1:3,5/80mm opatřený vnitřním bajonetem B36.
Snímací objektiv: Belar 1:3,5/80mm opatřený vnitřním bajonetem B36 a vnějším bajonetem B40
Závěrka: Metax nebo Prontor 1s - 1/400s.
Počitadlo: Mechanické počitadlo spřažené s posuvem filmu, doplněné druhým počítadlem, které počítalo desítky snímků.
Film: Svitkový film 120 na cívce B2 nebo kinofilm v kazetě.
Příslušenství
Návod k Flexaretu VI.

Fotografie Maštalisk ve Vsetíně od M. Čevely Vím, že posuzovat kvalitu optiky přístroje podle skenu fotografie je přinejmenším ošidné. I přesto je na fotografii vsetínských Maštalisk od M. Čevely zcela zřetelné, co přístroj dovede. Zde uvedený snímek (na prokliknutí se zobrazí 1:1) byl skenován z fotografie o formátu 14x14 cm pomocí běžného deskového skeneru v rozlišení 300 dpi a nebyl doostřován ani jinak počítačově upravován. Snímek byl pořízen bez použití filtů a sluneční clony.

Aktualizace: 28.12.2006