Flexaret IV, Flexaret IVa, Flexaret IVb

Flexaret IVa Flexaret IV byl první model u něhož byl oficiálně použit objektiv Belar 1:3,5/80mm - čtyřčočkový objektiv typu tmelený triplet. Podobně konstruované objektivy najdeme u některých Rolleiflexů - Tessar nebo u Yashicy - Yashinon. Spoušť byla od snímacího objektivu přesunuta na pravou stranu přístroje do výšky hledáčkového objektivu. Bohužel jde o páčku s pohybem shora, dolů. Ten byl častou příčinou stržení přístroje při spouštění a rozhýbání snímků. Světlík byl výrazně modernizován na mnohem ovladatelnější dvoudílné provedení, kterým byly opatřeny všechny následující přístroje.

Flexaret IVa na rozdíl od předchozího modelu umožňoval pomocí adaptéru použití kinofilmu. Uvnitř čela přetáčecího knoflíku byl umístěn ručně nastavitelný ukazatel druhu filmu. Vzácně se můžete setkat s verzí Flexaretu IVa, která byla opatřena dvojitou zaostřovací pákou a dvojitou stupnicí hodnot jako pozdější modely IVb.

Flexaret IVb byl vybaven dvojitou zaostřovací pákou a stupnicí zaostřovacích vzdáleností, stejnou jako měly později Flexarety V. Dole pod snímacím objektivem byla umístěna třetí tzv. Einhornova spoušť usnadňující ovládání přístroje jednou rukou. Použití kinofilmu tento model na rozdíl od Flexaretu IVa neumožňoval.

Flexaret IV Školní přístroj Flexaret IV ŠKOLNÍ PŘÍSTROJ - šlo o sérii přístrojů vyrobenou pro školní fotokroužky. Byl provedením dvojité zaostřovací páky a stupnice podobný na model IVb. Od něj ho odlišoval nápis ŠKOLNÍ PŘÍSTROJ na zadní straně víka světlíku a doplnění zad přístroje o tabulku prodlužovacích faktorů filtrů.

Flexaret IV (všechny varianty) byl posledním modelem, který neměl spřaženo natahování závěrky s posunem filmu. Proto je jeho současné použití mírně komplikovanější než u novějších modelů. Optická kvalita přístroje je s nimi ale plně srovnatelná.

Flexaret IV Rok výroby: 1955 - 1958
Hledáčkový objektiv Anastigmat 1:3 /80mm s vnějším ø30 mm pro nasazování filtrů a čoček.
Snímací objektiv: Belar 1:3,5/80mm s vnějším ø30 mm pro nasazování filtrů a čoček.
Závěrka: Prontor SVS 1s - 1/300s nebo Metax 1s - 1/400s.
Počitadlo: Mechanické počitadlo spřažené s posuvem filmu. Blokování dvojího osvitu filmu. Natahování závěrky nebylo spřaženo s přetáčením filmu.
Film: Svitkový film 120 na cívce B2 nebo kinofilm v kazetě (jen model IVa).

Příslušenství pro Flexaret IVa.
Návod k Flexaretu IVa.

Aktualizace: 28.12.2010