Flexaret II

Flexaret II a Flexaret IIa

Byl mnohem rozšířenější než Flexaret I. Frontální zaostřování z modelu I bylo nahrazeno posouváním celých objektivů, které výrobce pevně uchytil jednoho posuvného dílu. Ovládání zaostřování konstruktéři vyřešili pomocí jednoduché páčky pod snímacím objektivem. Vylepšené závěrky, nejčastěji Prontor nebo Metax, byly opatřeny samospouští a synchronizací pro blesk. Čtyřdílný světlík šachty podobný tomu u Lubitelů byl vybaven průhledovým hledáčkem pro snímání rychlých sportovních snímků. První "dvojky" měly světlík shodný s předchozím modelem I, až ty novější získaly světlík "prostorovějšího" tvaru.

Modernizovaný model Flexaret IIa (na snímku), byl vybaven spoušťí vyvedenou ze závěrky nahoru směrem k hledáčkovému objektivu a závěrkou Metax 1s - 1/400s. Můžeme se setkat s Flexarety II vyrobenými pod značkou Optikotechny a také s Flexarety II vyrobenými v přejmenované Optikotechně - Meoptě Přerov. Rozlišení modelu II a modelu IIa je velice nejisté. Autoři některých publikací je rozlišují podle typu závěrky a synchronizačního kontaktu pro blesk, jiní podle jména výrobce.

Celkově představuje model II veliký vývojový skok oproti modelu I. Většina konstrukčních řešení v něm použitá byla u dalších modelů spíše evolučně vylepšována, než od základu měněna. Co se týče praktické použitelnosti, je kupodivu velice slušná. Především pozdější varianty modelu II (IIa) vybavené snímacím objektivem Mirar II 1 : 3,5/80mm jsou co do kvality kresby srovnatelné se všemi pozdějšími modely. Možnost použití filtrů a sluneční clony stejná jako u modelů III - V, synchronizační kontakt pro blesk, sportovní hledáček, to vše činí s tohoto v pravdě historického modelu důstojného soupeře např. pro odlehčenou verzi Flexaretu VI - Flexaret Standard. Vzácná varianta vybavená mechanickým počítadlem shodným s Flexaretem III se dokáže v pohotovosti použití srovnávat i s pozdějšími modely III a IV. V praxi ale bude více než na výbavě záležet na technickém stavu konkrétního kusu přístroje.

Rok výroby: 1940 (oficiální zdroje uvádí 1948) - 1965
Hledáčkový objektiv Anastigmat 1:3/80mm s vnějším ø30 mm pro nasazování filtrů a čoček.
Snímací objektiv Mirar 1 : 4,5/80mm nebo Mirar II 1 : 3,5/80mm s vnějším ø30 mm pro nasazování filtrů a čoček.

Flexaret II Závěrka: Oficiálně Prontor SVS 1s - 1/300s nebo Metax 1s - 1/400s, ale také Compur, Compur Rapid, Prontor II, Prontor S a Prontor SV.

Počitadlo: Počet snímků se zjišťuje pomocí červeného okénka na zadní stěně přístroje. Existovaly dnes velice sběratelsky vyhledávané přístroje s mechanickým počítadlem shodným s pozdějším modelem III.
Film: Svitkový film 120 na cívce B2 (nelze použít film 220).

Příslušenství k přístroji.
Návod k přístroji.

Aktualizace: 28.12.2010