Podnětem k vzniku následujícího textu se stal příspěvek jednoho čtenáře mého článku CRRCSim – simulátor pro letecké modeláře. Ptal se mě na modelářský pákový ovladač, který by byl bez problémů použitelný pod Linuxem. Moje odpověď zněla E-Sky 0905A.

Pákový ovladač E-Sky 0905A svým vzhledem silně připomíná modelářský vysílač. Dokonce se domnívám, že některé plastové díly jsou z vysílače přímo převzaty.

E-Sky 0905A

E-Sky 0905A

Pomocí jeho dvou kniplů můžete  ovládat čtyři proporcionální kanály. Trimování je vyřešeno mechanicky, pomocí potenciometrů. Žádná další tlačítka ani jiné ovládací prvky přístroj neobsahuje. Na webových stránkách výrobce najdete jeho novější verzi, která se ovšem od té původní liší pouze drobnými rozdíly ve vzhledu. K pákovému ovladači obdržíte CD s freeware simulátorem FlightGear. Příjemně překvapí plná funkčnost v simulátoru IL-2 Sturmovik, spuštěného v Linuxu pomocí překladové vrstvy (emulátoru) Wine. Celkové provedení pákového ovladače nemohu popsat jinak, než jako plastově plastové, ale chod jeho potenciometrů je poměrně přesný a jeho elektronika nezpůsobuje zákmity výchylek, kterými trpí některé pákové ovladače pro game port.

Uživatelé Linuxu spíše ocení naprostou bezproblémovost práce s pákovým ovladačem. Jednoduše ho připojíte do USB portu a už jej můžete kalibrovat v prostředí vašeho oblíbeného simulátoru. Funkčnost byla vyzkoušena v prostředí linuxové distribuce Ubuntu 8.04.