Ubuntu 9.04 byla mimořádně zdařilou linuxovou distribucí.  Po upgrade na Ubuntu 9.10 jsem snad poprvé za více než 10 let užívání Linuxu začal uvažovat o návratu k předchozí verzi. Nemůžu vás napínat, nadpis tohoto příspěvku vám jistě napověděl, jak problém dopadl.

Vraťme se k Ubuntu 9.10. Jeden z jejích největších problémů má jméno PulseAudio. Myšlenka univerzálního zvukového serveru, který zprostředkovává všechna zvuková zařízení aplikacím je sice vynikající, ovšem její realizace nazvaná PulseAudio už tak chvályhodná není. Proto se fóra linuxových uživatelů plní dotazy na téma jak rozhýbat mlčící zvukovou kartu. Velmi častou radou bývá – odstraňte PulseAudio. Kupodivu samotný PulseAudio může za problém jenom částečně. Viníkem je ne zcela ideální spolupráce zvukového systému ALSA s PulseAudio při použití některých zvukových karet. Bohužel v Ubuntu 9.10 není odinstalace PulseAudio jednoduchá. Ne, že by to přes balíčkovací systém nešlo. Problém je v tom, že například nastavení hlasitosti v Gnome a  Přehrávač filmů s absencí PulseAudia nepočítají. Problém je možné řešit, ale toto řešení není triviální.

Na srazu autorů portálů Liberixu jsem od Ivana Bíbra získal knihu Mandriva Linux 2010 CZ . Nebudu Vás zatěžovat dlouhým povídáním. První dojem hned po čisté instalaci Mandrivy byl špatný.  Spousta věcí chyběla např. binární ovladač grafické karty NVIDIA. Negativní dojem se rozplynul po připojení druhého DVD (Extra DVD) mezi zdroje systému a po přečtení několika stránek zmiňované knihy. Ne, že by vše nebylo možné získat z internetu. Ovšem začátečník si z mnoha v knize vyřešenými problémy nemusí poradit a zkušený uživatel zase ocení množství ušetřeného času. Nezbývá než dodat, že právě díky knize a připojeným DVD Mandriva 2010 na mém počítači už zůstala.  Uvidíme, jak se vytáhne Ubuntu 10.04…