Zhruba po měsíci od koupě Eee 901 jsem si všiml, že jeho výdrž na baterie nějak podezřele klesá. Z původních šesti až sedmi hodin provozu byly najednou tři až čtyři a to už je na úsporný netbook Eee 901 docela málo.

Baterie Eee je přitom typu LION a neměla by tedy trpět paměťovým efektem známým z NiCd nebo NiMH. Přesto jsem ji zkusil několikrát vybít „skoro do sucha“ a poté znovu nabít na plnou kapacitu. Bez výsledku.

Výpis stavu baterie v Linuxu získaný pomocí příkazu:

cat /proc/acpi/battery/BAT0$/info

mi ukázal celou pravdu:

present: yes

design capacity: 6580 mAh

last full capacity: 4619 mAh

battery technology: rechargeable

design voltage: 8400 mV

design capacity warning: 184 mAh

design capacity low: 184 mAh

capacity granularity 1: 65 mAh

capacity granularity 2: 65 mAh

model number: 901

serial number:

battery type: LION

OEM info: ASUS

Baterie byla naposledy nabita pouze na 4619 mAh, tedy zdaleka nedosáhla své výrobcem dané kapacity 6 580 mAh. Je zbytečné řešit má dosahovat celých 6 600 mAh nebo o 6 580 mAh. Ale necelých 5 000 mAh je po měsíci provozu alarmující hodnotou. Napadlo mě, že problém možná bude v nízké verzi BIOSu. Nahrál jsem do Eee 901 aktuální verzi 1301. Opět bez viditelného výsledku.

Po týdnu jsem opakoval stejný test pod Windows XP. Tentokrát pomocí programu BattStat. Jeho zobrazení stavu baterie mi v podstatě potvrdilo to, co jsem věděl už z linuxového výpisu. Kapacita baterie je 38 438 mWh místo předpokládaných 55 272mWh. Nebudu se zabývat přepočtem jednotek, důležitý je procentuální pokles kapacity baterie na zhruba 70% maximální kapacity v prvním případě a na 69,5 % v případě druhém.

BattStat na Eee 901

BattStat na Eee 901

Popsal jsem závadu pracovníkům zákaznické podpory u ASUSu a ti mi potvrdili, že jde o závadu, vedoucí k reklamaci přístroje. Jenom doufám, že se mi z ní můj Eee 901 vrátí v pořádku.

Rád bych přidal několik rad. Neznepokojujte se poklesem kapacity baterie o řádově jednotky procent. Každá baterie je trochu jiná. Také nemá smysl řešit přirozený pokles kapacity baterie, daný jejím stárnutím. Už po roce může baterie vykazovat citelný pokles. U nové baterie ale pokles o více než 20% ukazuje buďto na problém s baterií nebo na problém s jejím nabíjením. V takovém případě nezbývá než se obrátit na prodejce u něhož jste netbook koupili nebo přímo na servis u výrobce.

DODATEK

Musím pochválit servis ASUSu. Eee 901 se mi vrátil s novou bezvadnou baterií.